Pozivamo vas na predavanje na temu “Austro-Ugarska propaganda tijekom Velikog rata 1914-1918” koje će održati prof.Marko Vukičević u petak 31.3.2017. u 19.30 sati.
Pozivamo vas na predavanje na temu
“Austro-Ugarska propaganda tijekom Velikog rata 1914-1918” koje će u
petak održati prof.Marko Vukičević u okviru projekta “Zagreb u europskom
kontekstu-upoznavanje mladih s umjetničkim djelima i kulturom u
Zagrebu”.
Marko Vukičević je povjesničar koji piše
doktorsku disertaciju na temu Prvog svjetskog rata u Zagrebu.S obzirom
da smo u razdoblju obilježavanja 100 godišnjice tog krvavog sukoba tema
je vrlo aktuelna.
Prvi svjetski rat bio je sukob u
kojem su sve zaraćene strane upotrebljavale propagandu u svim tada
dostupnim medijima. Austro-Ugarske vlasti nastojale su pridobiti civilno
stanovništvo angažiranjem slikara, grafičara, glazbenika, fotografa,
medaljara i filmskih režisera. Njihov zadatak bio je izrada propagandnih
djela kojima je trebalo istaknuti značaj i važnost pojedinih događaja s
bojišnice, ali istovremeno prikazati rat herojskim i od općeg interesa
čime se htjelo opravdati nužnost velikih žrtava. Propagandna djela
nastala su na svim poljima umjetnosti , od skladbi, skulptura i slika do
masovno reproduciranih prigodnih poštanskih razglednica i znački, čime
je rat postao dio svakodnevnice civila daleko od crta bojišnice.
Molimo da potvrdite svoj dolazak.

